SKU : CP-PTB-075
1 Sold
5.0 / 5 (1 Reviews)
Quantity
Short Description
Pool Pump Control Box 0.33 – 0.75 HP made from durable waterproof plastic. Designed for swimming pool pump control, easy installation, enhanced safety, and reliable performance for pool filtration systems.

| Control BoxEnclosure | Waterproof NANO Plastic290×328×160 mm. Waterproof |
| Circuit Breaker | ABB 2P, 20A |
| Magnetic Contactor | Mitsubishi S-T10 |
| Overload Relay | Mitsubishi TH18, 3.6A |
| Timer Switch | Digital KG316T-II |
| Selector Switch | ABB 3-Stage (MAN/OFF/AUTO) + 2-Stage |
| Pilot Lamp | ABB Green×2, Yellow×1, Red×1 |
| Pump PowerPump Capacity | 1/3 – 3/4 HP Filter PumpFilter Pump 1/3 – 3/4 HP |
| Power SupplySupply | 1 Phase 220V 50Hz |

