SKU : CP-PTB-300
1 Sold
5.0 / 5 (1 Reviews)
Quantity
Short Description
Premium 3.0 HP Pool Pump Control Panel designed for swimming pool filtration systems. Features overload protection, reliable motor control, durable construction, and easy installation for residential and commercial pool

| Control BoxEnclosure | Waterproof NANO Plastic290×328×160 mm. Waterproof |
| Circuit Breaker | ABB 2P, 20A |
| Magnetic Contactor | Mitsubishi S-T20 |
| Overload Relay | Mitsubishi TH18, 11A (913A) |
| Timer Switch | Digital KG316T-II |
| Selector Switch | ABB 3-Stage (MAN/OFF/AUTO) + 2-Stage |
| Pilot Lamp | ABB Green×2, Yellow×1, Red×1 |
| Pump PowerPump Capacity | 3 HP Filter PumpFilter Pump 3 HP |
| Power SupplySupply | 1 Phase 220V 50Hz |